Druga strona

... czyli co kryje się za kurtyną.

 

Pracuję i piszę na BookLikes. Czytam, piszę, kawę piję.

Książka - mała rzecz, wielka pomoc

Książki to inny świat, to rzeczywistość alternatywna. W niej można się wyciszyć, zapomnieć. Lektura często przynosi uśmiech, wzruszenie, ekscytację, zaskoczenie, siłę. Natknęłam się dziś na dwie akcje, które w najlepszy sposób reprezentują ideę dzielenia się tymi literackimi światami i pomagania innym poprzez książki, a są to: Książka i Motyl zorganizowana przez poznańskie hospicjum Palium oraz projekt serwisu zaczytani.org Oddaj książkę, załóż bibliotekę.

 

Obie akcje poruszają temat trudny, ale robią to mądrze i subtelnie. Uciekamy od choroby, od śmierci, nie myślimy o tym. Nic w tym dziwnego, przecież każdy woli być radosny, szczęśliwy, no i zdrowy. Czasem jednak nie wszystko układa się tak jak powinno. Obie wymienione wyżej akcje pomagają z oswojeniem tematu, zatrzymaniem się, uwrażliwiają i co najważniejsze uczą i pomagają pomagać.

 

Taka mała rzecz: ot datek za książkę, ot książka jako datek.

 

W sobotę 10 sierpnia rozpoczęła się akcja Książka i Motyl. Zasada jest prosta: każdy kto wesprze hospicjum datkiem, otrzyma książkę z zakładką w kształcie motyla. Historia tej inicjatywy wygląda następująco. Hospicjum otrzymało książki, jako datek właśnie. Chcąc je wykorzystać w najlepszy możliwy sposób postanowiono rozdawać ów książki za otrzymane wsparcie. A zakładka motyla to symbol. 

 

Staramy się w ten sposób, poprzez naszą obecność, docierać do ludzi wrażliwych, zachęcać ich do rozmowy o hospicjum i o inicjatywach wspierających to miejsce, m.in. o motylim wolontariacie - mówi Barbara Grochal, koordynatorka wolontariuszy.

 

Stoiska z książkami i motylami można znaleźć w soboty na poznańskich targowiskach. Hospicjum można również wesprzeć książkowo i przekazać swoje książki do rozdania. Więcej o wolontariacie na stronie Motyli wolontariat.

 

Kolejna akcja jest również skierowana do osób przebywających w szpitalach, ale nie tylko.

 

Od 2 września będzie można przekazywać książki dla dzieci i młodzieży, które zapełnią biblioteczki w szpitalach, hospicjach i świetlicach środowiskowych.

 

Zaczytani.org postanowili zaszczepić miłość do książek już u tych najmłodszych osóbek, które nierzadko nie mają możliwości kupienia czy wypożyczenia książki. Dzięki tej inicjatywie będą mogły odkryć zaczarowany świat książek i zapomnieć o chorobie.

 

Książki można oddawać w specjalnych miejscach, głównie bibliotekach na terenie całego kraju - pełna lista zaangażowanych w akcję bibliotek znajduje się tutaj.

 

Wiadomym jest, że takie akcje nie zmienią od razu świata, ale jest są to inicjatywy ważne i potrzebne, choćby ze względu na informowanie, wspieranie, edukowanie. Każdy może w niej uczestniczyć i dołożyć swoją cegiełkę, książkę. 

 

Obie akcje zasługują na głośne brawa i aktywne wsparcie. Ja jestem ZA.

 

P.S. Trochę z innej beczki. Świetną stronę mają zaczytani.org, pełno tam sówek, a pod każdą mądrą głową czytelniczy cytat :)