Druga strona

... czyli co kryje się za kurtyną.

 

Pracuję i piszę na BookLikes. Czytam, piszę, kawę piję.

Książki dla dzieci - tajemnice na mapie

Taki oto plakat znalazłam w pokoju jeszcze nie nastolatki. Nie jest to wizerunek aktora, piosenkarza, piłkarza. Jest to mapa miasteczka, w którym mają miejsce przeróżne zjawiska. Są to tajemnice, które trzeba rozwiązać. Tajemnice zamknięte w serii książek detektywistycznych.

 

 

Autorem wspomnianych tajemnic jest Martin Widmark, szwedzki pisarz książek dla dzieci i młodzieży porównywany do Agathy Christie, tyle że z lekturami skierowanymi do młodszego czytelnika. 

 

Seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” z młodocianymi detektywami ma 20 tytułów oraz kilka dodatkowych książek towarzyszących. Powyższa mapa to miasteczko, w którym odbywa się akcja każdej z książki. Miasteczko Valleby to miejsce wydarzeń dziwnych, podejrzanych i nielegalnych ale również ekscytujących. 

 

    

 

Podobna mapka widnieje w każdej książeczce, ta w formie plakatu jest jednak gigantyczna, ma z metr szerokości! Obok mapy widoczny jest spis wszystkich tajemnic (książek), jakie rozegrały się właśnie w tym miejscu.

 

Dzieciaki czytając książkę mogą śledzić poczynania swoich bohaterów, jak również odznaczyć ma mapie daną Tajemnicę, jako przeczytaną i rozwiązaną po skończonej lekturze. No i zacząć pracować nad kolejną. Jakże prosty, ale i genialny sposób związania dziecka z całą serią książek, jednocześnie budowania wyobraźni i zachęcania do dalsze lektury. Przecież trzeba odhaczyć wszystkie tajemnice! 

 

Jest to również świetny element promocyjny. Jedyne co bym dodała to dodatkowe wizerunki bohaterów książek, może jakieś naklejki albo inne pamperki, które można by przyklejać na mapkę zgodnie z kierunkiem ich eskapad w poszczególnych książkach. Taka zgraja młodzieży mogłaby być ciekawym i edukacyjnym wątkiem, tym bardzie, że dzieci mieszkające w fikcyjnym Walleby są różnej narodowości. 

 

Polecam także wywiad z autorem w Dwutygodniku (wydanie archiwalne z 2012), gdzie Martin Widmark opowiada o szwedzkiej  literaturze kryminalnej dla dzieci i nie tylko, skandynawskim wychowaniu i o zafascynowaniu instrukcjami Ikei. Więcej w Dajmy dzieciom spokój

 

P.S. Serce i oczy mi się radują, kiedy zamiast włączonego komputera widzę u małych ludzi na biurku książkę z zakładką w środku. Znaczy, że książka się czyta :) Fajnie, że  gałąź książek dla dzieci i młodzieży mocno się w ostatnich latach rozwija, co bezpośrednio przekłada się na książkowy boom u młodych czytelników.