Druga strona

... czyli co kryje się za kurtyną.

 

Pracuję i piszę na BookLikes. Czytam, piszę, kawę piję.

Festiwale, festiwale!

Reblogowane od Literatka kawy.:

 

Fani książek mogą zacząć się już powoli otrząsać z zimowego snu i zabrać się za planowanie udziału w literackich festiwalach. Z roku na rok pojawia się ich w naszym kraju coraz więcej (wiadomo, promocja wymierającego czytelnictwa) i trzeba przyznać, że każda z nich kusi niebanalnym programem. Co nas czeka w tym roku?

 

Już w kwietniu warto będzie odwiedzić stolicę Dolnego Śląska, gdzie będzie można zagościć na 19. edycji festiwalu Europejski Port Literacki Wrocław. W tym roku zostanie on podporządkowany cieszącemu się ostatnio niesłychanym zainteresowaniem motywowi gender w literaturze. Choć zagadnienie płci kulturowej ostatnio nie schodzi z ust wielu Polaków (przy czym większość wcale go nie rozumie), to jednak Artur Burszta, dyrektor wydawnictwa Biuro Literackie, zaznacza, że tematyka festiwalu i zainteresowanie społeczeństwa są zwykłym zbiegiem okoliczności.

 

"Tegoroczną edycję festiwalu zdominują pytania o związki płci z literaturą (...) Choć przygotowując dwa lata temu program i plan wydawniczy 19. edycji festiwalu nie przeczuwaliśmy, że wpiszemy się w ogólnonarodowy spór o płeć społeczno-kulturową, nierówności z nią związane czy obiegowe role odgrywane w życiu przez kobiety oraz mężczyzn"

(za Instytut Książki)

Jakich zatem atrakcji możemy się spodziewać w ramach Portu Literackiego? Całość otworzy projekcja filmu Mary Mirki Milo Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka (1917-1944) 24.04. o 18:00w kinie Nowe Horyzonty. Ta nieco już chyba zapomniana poetka międzywojnia powróci również kolejnego dnia, kiedy to wiersze jej oraz Anny Świrszczyńskiej i Anny Kamieńskiej staną się tematem spotkania z cyklu „44. Polska poezja od nowa”. W ramach „Języków obcych” zaprezentowani zostaną autorzy z Hiszpanii oraz Ukrainy, jak również twórczość W.H. Audena i Imre Madach. Na wrocławskim rynku będzie można posłuchać poezji autorów, który wciąż czekają na swój debiut książkowy, natomiast w Teatrze Współczesnym wiersze ze swoich najnowszych tomików przeczyta m.in. Justyna Bargielska, czy Jacek Dehnel.

 

Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się na stronie portliteracki.pl

 

Natomiast 14 i 15 czerwca czeka nas druga edycja warszawskiego Big Book Festiwal. Tym razem organizatorzy zamierzają poświęcić ją twórczości Jarosława Iwaszkiewicza a hasłem towarzyszącym imprezie jest enigmatycznie brzmiące „Tyłem do przodu!”. Na szczegółowy plan wydarzenia musimy poczekać do maja, jednak już wiadomo, że na uczestników czeka maraton czytania dzieł Iwaszkiewicza, „Literacki retropiknik” oraz projekcja adaptacji filmowych dzieł autora.

 

Więcej informacji na blogu organizatora.

 

 

Latem warto wybrać się do Sopotu, gdzie pomiędzy 21-24 sierpnia po raz trzeci odbędzie się Literacki Sopot. Póki co wiadomo jedynie, że tegoroczna edycja festiwalu poświęcona zostanie literaturze rosyjskiej.

 

Szczegółowe informacje powinny pojawić się wkrótce na stronie literackisopot.pl