Druga strona

... czyli co kryje się za kurtyną.

 

Pracuję i piszę na BookLikes. Czytam, piszę, kawę piję.

Audiobooki w Polsce, czyli jak mama i babcia stały się wyjątkiem potwierdzającym regułę

 

No to jestem w większości. A mianowicie w 53% zapoznanych, a dzięki kilku przesłuchanym opowiadaniom łapię się w tych 10%, którzy kiedykolwiek przesłuchali audiobooka. Nie będę jednak ukrywać, nie jest to moja bajka.

 

Znam jednak osoby, które uwielbiają książki w wersji audio. Począwszy od mojego partnera, który uwielbia słuchać w drodze do pracy, poprzez mojego chrzestnego, który wręcz pochłania audiobooki w ciągu dwugodzinnej drogi powrotnej do domu, a kończąc na mojej mamie, która jest dla mnie największym zaskoczeniem. 

 

Mama jest totalnym heavy userem i w sumie nie powinnam się dziwić. Książki u niej w domu są na wszystkich możliwych półkach, piętrzą się w górę i zajmują coraz to nowe regały i komody. Jednak nie spodziewałam się tak totalnego zauroczenia audiobookami. Książkomania przeniosła się, nie! rozprzestrzeniła się na pole wirtualne i komputerowe; teraz nie tylko półki, ale i foldery na pulpicie pękają w szwach.

 

Kiedyś podarowałam mamie MP4, jakiś czas pozostawała w niebycie, ale z momentem odkrycia książek do słuchania rozpaliła się do czerwoności. Tak jak uszy mojej mamy. To jednak nie ja przekonałam ją do audiobooków. Był to mój chrzestny, a jej brat.

 

W sumie, jak się zastanowić, to cała moja rodzina jakaś taka książkowa. Mama zaszczepiła książki we mnie, teraz nawzajem się motywujemy i podrzucamy sobie fajne tytuły; ona z kolei nie może się nagadać ze swoim bratem o audiobookach, a ze swoją siostrą i bratową o papierowych. Moja jedna babcia nie tylko uwielbia czytać, ale i  zapamiętywać i recytować całe fragmenty. A druga babcia... no właśnie.

 

I ja mam swoją cegiełkę, właśnie związaną z audiobookami. Moją drugą babcię zaraziłam audiobookami i teraz podczas szydełkowania przysłuchuje się polskiej  literaturze.

 

Wniosek: jak się spotkamy, to zawsze jest o czym pogadać. No i jest to budujące, że słuchaczami są nie tylko ludzie w kwiecie wieku z nowymi technologiami w małym palcu.

 

 

Badania i inforgrafika:

PBS Sp. z o.o.

Audiobook.pl