Druga strona

... czyli co kryje się za kurtyną.

 

Pracuję i piszę na BookLikes. Czytam, piszę, kawę piję.

Kamyk - Joanna Jodełka

Kamyk - Joanna Jodełka

Mam niemały problem z tą książką. Określenie lekki kryminał chyba najlepiej oddaje charakter tej pozycji. Przydługi początek nastrajał mnie sceptycznie, potem akcja ruszyła z kopyta (choć ostrożnie), aby zakończyć się niezbyt spektakularnie.

 

Samą książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Brak tu jednak wczuwania się w buty bohatera, niecierpliwego wyczekiwania, nerwowego obgryzania paznokci, zagadki godnej Colombo. Nieco się więc zawiodłam. 

 

Rzeczy, które mi się podobały:

1. Poznań. Miło czytać o miejscach, które się zna. Czytając dokładnie wiedziałam gdzie umiejscowić akcję, a przechadzając się po Starym Mieści zboczyłam z trasy, aby przejść się pogrzebową ulicą tylko po to, aby stwierdzić To tu się zaczęło.  

 

2. Kamyk. Początkowo irytująca nastolatka zyskała moją sympatię.

 

3. Wielowątkowość i przeplatanie zdarzeń. Zawsze to ciekawiej. Ale...

 

Trochę mnie uwierało:

1. Wielowątkowość i przeplatanie zdarzeń. Nie wiem z czego to wynika, po prostu u innych autorów ten zabieg tworzy bardziej spójny obraz. Tu wprowadzał chaos. 

 

2. Kamyk. Chciałabym się dowiedzieć trochę więcej o tej dziewczynce. Choć może lekki kryminał by tu nie pasował? A może właśnie dałoby się to ciekawie wpleść, zamiast innych wątków.

 

3. Niektóre elementy wydały mi się niepotrzebne i nic nie wnoszące do fabuły, jak pojawienie się ojca tyrana. Temat nie jest pociągnięty więc dla mnie równie dobrze mogłoby go nie być. Lub można go było rozwinąć na tyle by pobudzić emocje i empatię. 

 

4. Kryminalne zagadki. Po rozwiązaniu sprawy z Kamykiem miałam wrażenie, że to już mi wystarczy. Wcale nie miałam ochoty ani motywacji, aby głowić się nad tą, od której wszystko się zaczyna. Tym bardziej, że zaskoczenia nie było.

 

 

Chyba miałam inne oczekiwania i skończyło się bez fajerwerków. Bez emocji. Ot takie czytadło.