Druga strona

... czyli co kryje się za kurtyną.

 

Pracuję i piszę na BookLikes. Czytam, piszę, kawę piję.

Masz blog na BookLikes i Tumbl? Możesz je teraz połączyć

Reblogowane od BookLikes:

Jeżeli ominął Was ostatni wpis dotyczący nowości na BookLikes, to tutaj krótkie przypomnienie. Mamy dobre wieści dla osób, które posiadają blogi na różnych platformach, teraz możesz je połączyć i publikować na obu blogach jednocześnie jednym kliknięciem. Po Bloggerze (ta opcja została wprowadzona kilka tygodni temu), przyszedł czas na Tumblr. Poniżej przypominam również inne synchronizacje z mediami społecznościowymi, Goodreads i Kindle. 

 

Synchronize your BookLikes and Tumblr blogs

 

 

Jak to dział? Otóż cała tajemnica tkwi w połączeniu obu blogów przez e-mail, który będzie służył jako pośrednik przy publikowaniu wpisów, recenzji, cytatów, krótko mówiąc to co opublikujesz na BookLikes, pojawi się również na twoim blogu Tumblr.

 

Jak połączyć blogi? To bardzo proste, udało mi się to zawrzeć w zaledwie 4 krokach. Oto one:

 

1. Jeżeli jesteś już na Tumblr, to otwórz stronę serwisu, zaloguj się i przejdź do ustawień konta. Jeżeli nie było cię na Tumblr od jakiegoś czasu to zauważysz pewne zmiany graficzno-funkcjonalne, twoje ustawienia są dostępne w ikonce "ludzika" po prawej.

 

 

 

Tam też znajdziesz pole Post by Email, gdzie jest wygenerowany automatycznie twój indywidualny i jedyny w swoim rodzaju e-mail, który może być używany jako wspomniany pośrednik przy publikowaniu pomiędzy dwoma platformami. 

 

 

2. Skopiuj e-mail z ustawień twojego Tumblr (pole Post by Email). Doradzałabym skorzystanie z opcji wysłania tego adresu na twojego maila, gdyż ten adres e-mail to obrazek więc nie uda ci się skopiowanie go standardowym CTRL+C. Po skopiowaniu maila tumblrowego przejdź do swojego BookLikes i wklej adres e-mail w pole publikuj na Tumblr.

 

 

 

3. Publikuj tak jak zwykle na BookLikes. Wybierz dowolny rodzaj wpisu i zaznacz Tumblr w okienku po prawej (zielona ikonka = aktywne połączenie). Twój wpis zostanie opublikowany na BookLikes i jednocześnie teleportowany do twojego blog na Tumblr. 

 

 

 

 

4. Po chwili oba wpisy będę widoczne na twoich blogach - na BookLikes i Tumblr. Szata graficzna może się zmienić ze względu na różnorodne szablony i pewne ograniczenia przy synchronizacji. Teleportacja zabiera chwilkę czasu i stąd może pojawić się niewielka różnica w czasie przy publikacji wpisów. 

 


Na BookLikes

 

Na Tumblr

 

***

 

Czy wiesz, że na BookLikes masz dodatkowe możliwości połączenia BookLikes z twoimi mediami społecznościowymi, Goodreads, Kindle i Bloggerem? Jeżeli nie do końca wiesz co i jak działa, oto krótkie podsumowanie:

 

Połącz blogi na BookLikes i Bloggerze (synchronizacja BookLkes -> Blogger)

 

Sposób działania i połączenia blogów na BookLikes i Bloggerze jest bardzo podobny do tego zaprezentowanego powyżej, także powinno pójść jak z płatka. 

Aby dokonać połączenia potrzebujemy adresu mailowego , czyli pośrednika pomiędzy obiema platformami. W Bloggerze takiego maila możesz wymyślić sobie sam w Ustawieniach bloga Bloggera. Skopiuj ten sekretny e-mail i wklej go na BookLikes w Ustawieniach bloga w polu publikuj na Bloggera. Potem pozostaje ci już tylko pisać i zaznaczać ikonkę Bloggera po prawej (zielona = aktywne połączenie), aby opublikować recenzję na obu blogach. Więcej na blogu BookLikes

 

Share your reviews

BookLikes i twoje media społecznościowe (Facebook i Twitter)

 

Swoje media społecznościowe możesz połączyć w Ustawieniach BookLikes. Po ustanowieniu połączeń możesz publikować posty, recenzje, wszystkie posty jednocześnie na wszystkich twoich kanałach. Upewnij się, że ikonki Facebook i Twitter są zielone (aktywne) w momencie pisania posta, w polu po prawej. Więcej na blogu BookLikes.

 

BookLikes i Goodreads (synchronizacja BookLikes -> Goodreads)

 

Synchronizacja BL->GR pozwala na utrzymanie porządku na obu półkach jednocześnie i publikowaniu recenzji na obu portalach. Polega to na połączeniu obu kont, w momencie kiedy wykonasz daną akcję na BookLikes (dodasz książkę, dodasz ocenę, dodasz recenzję, dodasz półkę), to ta akcja zostanie wykonana również na twoim koncie na Goodreads. 

 

Jak połączyć oba konta? Na BookLikes przejdź do Ustawień Importu i naciśnij Połącz po prawej stronie. Pamiętaj, żeby w drugiej zakładce otworzyć twoje Goodreads i zaakceptować aplikację - tylko wtedy połączenie będzie możliwe. 

 

Po połączeniu kont akcje związane z książkami, ocenami i recenzjami wykonane na BookLikes zostaną teleportowane na twoje konto Goodreads. 

 

Należy pamiętać, że import pliku csv z Goodreads do BookLikes i synchronizacja BL->GR to dwie oddzielne funkcje. Osobiście doradzam włączenie synchronizacji dopiero po zakończonym i sprawdzonym imporcie. Więcej na blogu BookLikes

 

BookLikes i twój Kindle

 

Dzięki połączeniu twojego BookLikes z Twitterem możesz również skorzystać z synchronizacji z czytnikiem Kindle. Czytając na Kindle podziel się swoimi czytelniczymi spostrzeżeniami na Twitterze. Jeżeli z Kindla wyślesz na Twittera informację w podanych schematach, to zostaną one również opublikowane na twoim blogu na BookLikes.

 

- Jeżeli opublikujesz na Twitterzez z Kindle sam procent, np: 10% , to na BookLikes uaktualni się twój progres czytelniczy. 

- Jeżeli opublikujesz na Twitterze z Kindle procent i komentarz, np: 10% ale super książka, to na BookLikes opublikuje się wpis z progresem czytelniczym i twoim komentarzem w poście. 

 

Mogą się pojawić ograniczenia w zależności od modelu czytnika i książek zakupionych z innych źródeł niż Amazon. 

 

Poniżej oryginalny wpis BookLikes

 

----

We were extremely happy to discover that our recent release of BookLikes -> Blogger synchronization brought up so many positive comments and feedback. You already know our Team good enough to know that we don't rest on our laurels, we've decided to keep up the momentum and prepared a new synchronization option. Now it's high time to connect your BookLikes not only with your social media, Goodreads, Kindle, and Blogger but also your Tumblr blog!

 

The procedure of synchronizing your blogs on BookLikes and Tumblr is very similar to the one for BookLikes->Blogger sync and is based on e-mail publishing address. Don't worry, well present a step by step instruction hot to connect your two blogs to share your writing across the web. 

 

 

4 Steps to Synchronize your Tumblr blog with your BookLikes webpage

(BookLikes -> Tumblr)

 

1. Go to your Tumblr settings where you'll find an e-mail address generated for your account in the Post by Email sector. 

 

 

You may want to e-mail this address to you. You can also reset the e-mail address any time in your Tumblr's settings. 

 

2. Copy the Tumblr's e-mail and go to your BookLikes Settings/Blog.

 

Paste the e-mail address in the Publish via email / publish on Tumblr sector. Remember to Save your BookLikes Settings. 

 

 

 

 

3. Write a review, or any other kind of post: text, photo post, quote, video. Then mark Tumblr icon (green = active) and publish the post on both of your blogs. 

 

 

 

4. Your post will be publish on your BookLikes and Tumblr blogs.

 


On BookLikes

 

On Tumblr

 

The posts will be cross posted according to the post types. Some basic formatting should also be applied to your Tumblr post automatically. Bare in mind, however, that some differences in the post’s look can happen because of different blog themes and synchronization restrictions. Some minor delays in the publication time may also occur.

 

 

If you have missed our recent post about synchronization features, here's a short reminder about all sync options available for your BookLikes account: 

 

 

Synchronize your Blogger blog with your BookLikes webpage (BookLikes -> Blogger)

If you have a Blogger blog and would like to share your posts on BookLikes and Blogger this new synchronization feature is for you! To make it easier we’ve prepared a special option which allows you to synchronize your blogs and post to your BookLikes and Blogger with one click.

 

Set your Blogger e-mail address in your Blogger blog's settings and paste the Blogger e-mail into your BookLikes Settings. Then mark Blogger icon when writing a review and publish a post to your two blogs. Read more in our blog post.

 

 

Share your reviewsBookLikes and Your Social Media (Facebook, Twitter)

You can cross post links to your texts to your Facebook and Twitter profiles by connecting your social media profiles in Settings and activating social icons in the writing box (green = active). Read more in our blog post.

 

 

 

BookLikes and Your Goodreads

You can also synchronize your Goodreads and BookLikes accounts. The sync can be switched on in Settings/Import -- when connecting open your Goodreads page in the second tab and authorize the app, only then the synchronization will be switched on.

 

BookLikes -> Goodreads synchronization allows you to update your shelf, post reviews, add ratings and shelves. The synchronization works one way from BookLikes TO Goodreads, this means that when you add a book to your BookLikes shelf, post a reviews on your BL blog, add/edit rating starts or add a new shelf all those activities will be mirrored on your Goodreads account.

 

The BookLikes -> Goodreads synchronization works only one way and cannot be performed for your past activities.

 

Goodreads synchronization is a different mechanism than book import of a csv file from Goodreads. We recommend switching on the BookLikes -> Goodreads synchronization after the book import is completed. Read more in our blog postBookLikes and Your Kindle

The synchronization with your Kindle lets you post your reading progress updated on your BookLikes blog straight from your Kindle. Switch on the connection inSettings/General -- first connect your twitter account and switch on the Kindle synchronization.

 

To post on BookLikes via the Kindle follow the schemes  "...%"    or    "...% and your comment".

Have a look at the examples:

 

* If you write and share percent only, e.g.:     10%     on your Twitter from your Kindle, your book progress will be updated on your BookLikes Shelf.

 

** If you write and share percent and your comment, e.g.:     10% so far I love it!     on your Twitter from your Kindle, your book progress will be updated on your BookLikes Shelf and a post with "Reading progress updated" and your comment will be published on your BookLikes blog.

Read more in our blog post.

 

P.S.

Remember to vote for BookLikes and help us get on the stage at TNWEurope and present BookLikes story to people who share the same passion for innovation and technology as we do. BookLikes was shortlisted to take part in the Boost programme which is dedicated to most promising startups in the new technologies industry.

 

Click to vote for

 

 

Voting will end on Friday April 10 at 17:00 CET so there's not much time left. We are calling for your votes to get us selected for the final 75 that will be allowed to pitch in front of jury!

 

This is could be once in a lifetime opportunity to expose our ideas to experts  to gain feedback and funding. We are counting on your votes. We appreciate all your help and support. Thank you :-)