Druga strona

... czyli co kryje się za kurtyną.

 

Pracuję i piszę na BookLikes. Czytam, piszę, kawę piję.

Kęs rozrywki w szybkim tempie

Bezcenny - Zygmunt Miłoszewski

Bezcenny to powieść sensacyjna pełną gębą. Są pościgi, strzelaniny, szpiedzy, płatni zabójcy i mocarstwa z tajemnicami. W tle afera polityczna i spiskowa teoria dziejów II Wojny Światowej oraz zaginione działa sztuki, które Polska tak usilnie próbuje odzyskać, że decyduje się na akcję incognito, która dla członków owej eskapady ma się zakończyć w sposób ... no, dosyć ostateczny.

 

Postacie są z lekka przerysowane, czasem nawet irytujące, ale do polubienia. Fabuła przypomina powieści amerykańskie przez co miałam wrażenie, że już to gdzieś czytałam i nie ukrywam, że czasem powodowało to moje lekceważące parsknięcie. Pomysły na rozwój wątków były zaskakujące i jak to w sensacji bywa mało realistyczne, no ale ma się przecież dziać i to na całego! Toż to fikcja a nie rozprawa historyczno-polityczna.

 

Zatem jako powieść sensacyjna książka ta się sprawdziła. Nieustanne zwroty akcji, emocje, dynamizm (choć nie bohaterów), moją sympatią cieszyły się fragmenty o malarstwie. Jako całość wciągająca i dająca niezły kęs rozrywki w szybkim tempie z lekką narracją i humorem.